Paper Structures  

Galicyjskie Spotkania z Origami

 

Sztuką jest to, co inni uznają za sztukę! Czy możemy być inni?

Art is what the artworld says it is. Can we be members of the artworld?

Kolejny sezon czas zacząć. Zatem w niedzielę 15.09.2013 spotykamy się o 15.30 w Pracowni Origami (Angel City, Kraków, ul. Szlak, 77 lokal 128, klatka B3).
Jak zwykle będzie trochę relacji z wakacyjnych ori-podróży, rozmowa o planach na przyszłość (i o GSO i o PTO) oraz, rzecz najważniejsza,
TEMAT.
Jaki?
Tym razem oddajemy się w ręce Wojtka Bogacza, który zabierze nas w podróż pod tajemniczym tytułem
"Crossing - modele na bazie połączeń autorstwa F.Ow (snowflake, wind rose, compass rose) i D.Eisnera (triangle cross, square cross, hexagon cross, octagon cross)"
czyli różne fantastyczne plecionki.
Dla osób zainteresowanych tematem przedstawiamy krótkie jego omówienie (przygotowane przez Wojtka):

Cześć!
Zostałem ostatnio w Porębie "wywołany do tablicy", aby poprowadzić najbliższe spotkanie GSO i zaprezentować model modułowego płatka śniegu Francisa Ow wykonanego z  modułu łamanego (nowa wersja  2011). Od dawna myślałem o poprowadzeniu zajęć o tej tematyce, ale bardziej o szerszym spojrzeniu na tego typu połączenia i ich różne wykorzystanie przez Francisa.
Wcześniej złożyłem tylko kilka modeli w wersji podstawowej (z sześciu modułów prostych) i wspomniany wcześniej model. W galerii Francisa już jakiś czas temu oglądałem modele wykonane z ośmiu modułów z połączeniami typu "wind rose" i "compas rose" oraz złożone w całkiem innej technice modele krzyży z dwóch modułów.
Zauważyłem też, że trochę z tymi modelami "kombinuje" Hans-Werner Guth.
Zajrzałem więc w związku z planowanymi zajęciami na "Flickra" zwracając dokładniejszą uwagę na wspomniane modele i okazało się, że temat dla kilku panów stał się od niedawna bardzo "gorący"! Do gry wkroczył Dirk Eisner (myślę, że go znacie?), wprowadził nowe połączenia modułów i nastąpiła ostra "wymiana ciosów" na warianty i "dizajn", głównie pomiędzy Dirkiem, Francisem i oczywiście Hansem-Wernerem.
Kilka własnych wariantów modelu "snowflake" złożył Riki Saito, a u Leyli Torres (origamispirit) można obejrzeć trzy bardzo dobre filmy z modelami typu "snowflake" F.Ow.

Trudno mi wskazać które konkretnie modele moglibyśmy wykonać podczas spotkania, decyzje będą zapadać chyba spontanicznie na spotkaniu. Nie wiem też czy pomysł z zadaniem domowym jest dobry (czy wszyscy je wykonają?)
Jeśli chodzi o modele to prawdopodobnie będziemy składać spośród poniższych:
   * snowflake module - double bent variation - 12 modules
   * bunnies snowflake, cool snowflake lub hearts snowflake
   * compass rose basic
   * triangle cross basic
   * triangle cross coaster
   * square cross double bent
   * square cross on both sides
   * hexagon cross basic
   * hexagon cross coaster
    lub może coś jeszcze innego.

Dirk Eisner www.flickr.com/photos/eisfold/‎
Francis Ow www.flickr.com/photos/61236172@N08/‎
Hans Werner Guth  www.flickr.com/people/hwguth/
Riki Saito
origamispirit.com "How to make modular origami snowflake"

Jaki papier do składania?
Do składania najlepszy jest papier dwukolorowy (kami, kraft itp.) a format zależy od modelu - kwadraty 7.5x7.5cm, prostokąty o różnych proporcjach i wymiarach (często 7.5x3.75cm) - najlepsze byłyby  kwadraty 15x15cm, które można podzielić na odpowiednie wymiary w zależności od potrzeb w trakcie zajęć.