Sztuką jest to, co inni uznają za sztukę! Czy możemy być inni?

Art is what the artworld says it is. Can we be members of the artworld?

Idea pleneru narodziła się z potrzeby serca i duszy. Wśród codziennych spraw brakowało nam czasu na spokojne porozmawianie i poskładanie ciekawych modeli origami. Pragnęliśmy móc bez ograniczeń czasowych i wspólnie pracować i wymieniać doświadczenia. Nie tworzyliśmy wyjazdowego kursu origami. Z założenia miało to być spotkanie osób, które już składają i dla których origami jest pasją.

Stąd i nietypowa dla konferencji formuła. Proponujemy pewien program, ale zakładamy, że są możliwe jego drobne modyfikacje oraz że uczestnicy włączą się w jego realizację. Nie ma ograniczeń co do ilości wykonywanych modeli, nie ma formalnych ograniczeń co do liczby uczestników poszczególnych warsztatów, jest miejsce na nieustające free-folding. Pomagamy w zarezerwowaniu zakwaterowania, ustaleniu miejsca na prezentacje przywiezionych przez uczestników modeli, przywozimy gilotynę i inne potrzebne urządzenia. Nie ma biura obsługującego uczestników. Zakładamy, że prowadzący zadbają o swoje warsztaty, a uczestnicy zadbają o swoje potrzeby. Atmosfera jest swobodna. Można poprosić każdego o pomoc. Można składać z diagramami w książkach. Można zaproponować własny model.

Pragniemy również, aby plenerowi towarzyszyły zajęcia poświęcone dzieleniu się doświadczeniami i rozwijaniu szeroko rozumianego warsztatu origamisty i instruktora.