Składaj! Żyje się tylko raz! / Fold. You live only once.

okładka małaAutor: Krystyna Burczykkokard10

Tytul: Origami matematyczne. Kokardkowe koronki.
ISBN: brak
Wydawnictwo: nakładem autorki
Rok wydania: 2004
Format: A5 (148 mm x 210 mm)
Oprawa: miękka, zeszytowa
Stron: 20 + 4 kolorowe

Zeszyt jest pierwszą częścią serii opisującej prosty moduł kokardkowy. Celem całej serii jest popularyzacja origami jako efektywnego i przyjemnego sposobu uczenia matematyki. Książeczka będzie interesująca nie tylko dla nauczycieli matematyki na wszystkich szczeblach nauczania, ale także zwykłych origamistów zainteresowanych origami modułowym.

kokard06

Broszura poświęcona jest modelom, które można wykonać z jednego prostego modułu: modułu kokardkowego. Jest on autorską modyfikacją spotykanego wcześniej projektu (najstarsze źródła sięgają Froebla i jego prac z końca XIX wieku). Dzięki oryginalnym łączeniom zaprojektowanym przez autorkę, do łączenia modułów nie potrzeba kleju. Poza opisem modułu broszura zawiera projekty 23 modeli mozaik z tego modułu wraz ze wskazówkami jak rozbudowywać te modele. W końcowej części przedstawiona została konstrukcja drzewa fraktalnego z kartki A4. Zamieszczona została także krótka bibliografia i spis symboli.
Modele proponowane w tym zeszycie są łatwe. Opisy są w języku polskim.

Spis treści:i04011b
 Wstęp
Opis wykonania modułu podstawowego
Gałązka
Płomień
Pierścień z ośmiu modułów
Pierścienie z falą
Wieniec laurowy
Gwiazdka z czterech modułów
Gwiazdka z czterech modułów i łącznika
Formy mozaikowe
Drzewko fraktalne
Bibliografia
Symbole

 kokard09

kokard08kokard07

Chociaż moduł kokardkowy jest powszechnie znanym elementem, jednak opisane w książce  prace są oryginalnie zaprojektowane i wykonane przez autorkę książki i są chronione prawem autorkim. Autorka nie udziela zgody na ich inne wykorzystanie niż tylko do celów edukacyjnych w szkołach.

Twirls 2016

Twirls 2012

Twirls 2008

Twirls 2015

Twirls 2011

Twirls 2007

Twirls 2014

Twirls 2010

Twirls 2013

Twirls 2009