Dialog sztuki z papierem / A dialogue between Paper and Art

Zapraszamy na XV Plener Origami. Plener odbędzie się w dniach od soboty 30.04.2016 do poniedziałku 02.05.2016, wieczorem w piątek 29 kwietnia będzie sesja pre-folding. Spotkamy się ponownie w centrum Krakowa na starym Podgórzu i szybko zmieniającym się artystycznym Zabłociu.

Naszym gościem specjalnym będzie Robert J. Lang (tak, TEN Robert Lang). Będziecie mogli spotkać człowieka, który odmienił współczesne origami. W latach 90 zakończył wojny na robaki dając światu origami system TreeMaker. Prowadził badania nad matematycznymi podstawami origami j i jest jednym ze współtwórców dziedziny matematyki badającej origami tzw. computational origami. Ma także osiągnięcia w dziedzinie technicznych zastosowań origami, a także z sukcesem wykorzystuje origami w sztukach pięknych.

Tematem przewodnim XV Pleneru jest Techno-origami. Liczymy na wasze techno-modele. Mogą to być prace przedstawiające obiekty techniczne (np. most, wieżę, kopułę) lub też prace będące wynikiem zastosowania szczególnej techniki w origami, a może na odwrót – zastosowanie origami w technice.

Rok 2016 jest 90. Rocznicą urodzin Stanisława Lema i 10. Rocznicą jego śmierci, pisarza związanego praktycznie przez całe życie z Krakowem. Inspiracji do techno-origami będziemy poszukiwali w Cyberiadzie. Czekamy na wasze prace inspirowane dziełami wielkich konstruktorów galaktycznych Trurla i Klapaucjusza.

I jak zwykle czekamy na modele geometryczne.

Także w tym roku będziemy wydawali książkę plenerową. Czekamy na wasze diagramy, szczególnie te inspirowane Cyberiadą i związane z tematem przewodnim Pleneru. Książka będzie do nabycia po promocyjnej cenie dla uczestników Pleneru. Cały dochód ze sprzedaży książki jest przeznaczony na organizację następnego Pleneru. Każdy z autorów otrzyma bezpłatnie egzemplarz autorski. Prosimy o nadsyłanie diagramów do Haliny Rościszewskiej-Narloch Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. redaktora naszej książki do 15 marca 2016.

Weźcie także swoje prace do pokazania na wystawie – wymiana doświadczeń jest tym, po co organizujemy Plener.

Więcej informacji i karty rejestracyjne będzie można znaleźć pod koniec lutego na stronie Pleneru: www.origami.edu.pl  (wybierz "Plener / Convention" z menu) lub bezpośrednio www.origami.edu.pl/index.php/start-plenery