Paper Structures  

Edukacja / Education

 

Origami - dobre hobby na stresującą pracę, na zimowe wieczory, na spotkania z przyjaciółmi ...

Wielu kreatorów ma w swoim dorobku artystycznym również prace z zakresu origami matematycznego. Są jednak i tacy, dla których origami matematyczne jest jednym z głównych dziedzin zainteresowań i których modele są obecne w edukacji matematycznej.

  • Tomoko Fuse (Japonia) - autorka kiludziesięciu książek, najbardziej znana na świecie projektantka modeli geometrycznych, to z jej modułu krawędziowego powstała kolekcja wielościanów z czaszami.
  • David Mitchell (Wielka Brytania)
  • Mitsunobu Sonobe (Japonia)
  • Robert Neale - autor m.in. modelu Pinwheel Ring (wiatraczek, ruchomy pierścień)
  • Rona Gurkevitz, Lewis Simon, Bennett Arnstein (USA) - autorzy kilku projektów wręcz idealnych do szkoły, m.in modułó ze skrzyżowanych trójkątów
  • Mette Pederson - autorka 7 książeczek z modelami sześcianów, mozaik, pierścieni, m.in. znanego u nas "Pierścienia 18-tki"
  • Jim Plank - autor jednej z najstarszych stron internetowych poświęconych origami modułowemu
  • Paul Jackson - znany z zaprojektowania sześcianu Jacksona i form wykorzystujących plisowanie (pleating)

Czasem wystarczy jeden zaprojektowany model i kilka lat popularyzacji go w szkołach. Tak było w przypadku Hermana van Goubergena - autora trzech nowatorskich systemów łączenia elementów, m.in. pierwszych modeli kręciołkowych, oraz  książek i warsztatów popularyzujących ten system autorstwa Krystyny i Wojciecha Burczyków.

Również gwiazda Paolo Bascetty stała się ogromnie popularna i często obecna w projektach uczniowskich, m.in. podczas Pikniku Naukowego w Warszawie (nauczycielka Natalia Guzowska).

Edukacja i origami

Nauczyciele na całym świecie stosują origami w swojej pracy dydaktycznej. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się wykorzystanie origami w edukacji matematycznej.

Pragnieniem wielu origamistów jest, aby origami stało się pełnoprawnym narzędziem dydaktycznym i aby nauczyciele matematyki mogli poznawać i rozszerzać swoją wiedzę o walorach tego narzędzia.
Od roku 2005 we Freiburgu (Niemcy) odbywa się konferencja Didaktik des Papierfalten, gdzie praktycy z całego świata prezentują wyniki swoich prac  na ten temat. W 2015 odbyła się już 10 taka konferencja.

Co kilka lat odbywa się ogólnoświatowa konferencja Origami - Science, Math and Education (OSME).

W Polsce odbywają sie coroczne konferencje KOTE (Konferencja - Origami w terapii i edukacji). W roku 2012 odbyła się już XXIII KOTE.

Podczas wielu konferencji origami pojawiają sie sesje poświęcone edukacji (m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce).

W Izraelu prowadzony jest program ORIGAMETRIA.

Teachers, not only math teachers, have used origami as powerful tool in education. 

Every year, since 2005, there is an international conference Didaktik des Papierfalten (Freiburg, Germany). There was 10th conference in 2015.

There are Origami in Theraphy and Education Conference (KOTE) i Poland every year. There was 23th conference in 2012.