Paper Structures  

Edukacja / Education

 

I'm gonna do it again! I'm gonna fold it again!

Słowo origami jest lubiane w szkole i przez nauczycieli i przez uczniów. Bo, egzotycznie brzmiące, w laikach już samo w sobie uruchamia schematyczne myślenie o Japonii, o prostych składankach, o tym, ze to do szkoly jakoś pasuje. Ten schemat już nie działa w szkołach średnich, gdzie np. dekoracje origami były usuwane z aranżacji stoiska przygotowanego na dzień otwarty szkoły (a były to modele geometryczne, a nie kwiatki i zwierzątka).

Co zatem jest składane w szkołach?

W szkołach są wykonywane zwykłe składanki. I to najczęściej dość proste. Często sięgamy po origami modułowe, bo istnieje wiele przydatnych wzorów geometrycznych.

I jest to zupełnie OK, bo rola tych składanek w szkole jest określona - wspieranie kształcenia, najczęściej matematycznego (mówimy tu o klasach starszych, w młodszych klasach nikt nie pyta: A po cóż to robicie?!).

Czasem bardziej ambitni nauczyciele sięgają po nowsze, nie tradycyjne wzory. I tworzą ze swoimi uczniami wspaniale aranżacje prac znanych artystów origami. I coraz powszechniejsze staje się pamiętanie o podaniu nazwisk tych artystów przy zdjęciach i na wystawach prac uczniowskich.

Edukacja i origami

Nauczyciele na całym świecie stosują origami w swojej pracy dydaktycznej. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się wykorzystanie origami w edukacji matematycznej.

Pragnieniem wielu origamistów jest, aby origami stało się pełnoprawnym narzędziem dydaktycznym i aby nauczyciele matematyki mogli poznawać i rozszerzać swoją wiedzę o walorach tego narzędzia.
Od roku 2005 we Freiburgu (Niemcy) odbywa się konferencja Didaktik des Papierfalten, gdzie praktycy z całego świata prezentują wyniki swoich prac  na ten temat. W 2015 odbyła się już 10 taka konferencja.

Co kilka lat odbywa się ogólnoświatowa konferencja Origami - Science, Math and Education (OSME).

W Polsce odbywają sie coroczne konferencje KOTE (Konferencja - Origami w terapii i edukacji). W roku 2012 odbyła się już XXIII KOTE.

Podczas wielu konferencji origami pojawiają sie sesje poświęcone edukacji (m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce).

W Izraelu prowadzony jest program ORIGAMETRIA.

Teachers, not only math teachers, have used origami as powerful tool in education. 

Every year, since 2005, there is an international conference Didaktik des Papierfalten (Freiburg, Germany). There was 10th conference in 2015.

There are Origami in Theraphy and Education Conference (KOTE) i Poland every year. There was 23th conference in 2012.