Paper Structures  

Edukacja / Education

 

Everything  that needs to be said has already been said. But since no one was listening , everything must be said again (André Gide)

Realizacja projektu obejmuje dwa etapy.

Etap pierwszy to wybór ulotki i przygotowanie z 8 takich ulotek 8 identycznych kwadratów.

Drugi etap polega na wykonaniu z tak przygotowanych kartek ośmiu modułów na pierścień-gwiazdkę Pinwheel (Wiatraczek) - model zaprojektowany przez Roberta Neale'a. Diagram modułu i sposób wykonania pierścienia-gwiazdki znajdziemy

na stronie projektu

Math on The Street (w jez. ang.)
oraz na stronach

http://britton.disted.camosun.bc.ca/Magic.pdf

http://riverbendmath.org/past_events/2006/10/Math_Studio/MagicPinwheel.pdf

http://198.189.126.151/~debgriff/star.htm

Na YouTube znajdziemy również filmiki pokazujące sposób składania pierścienia:

8 pointed Star by Robert Neale

Zachęcamy również do odwiedzenia strony Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1 w Białymstoku i przeczytania publikacji pani Joanny Moroz http://www.zsi1.internetdsl.pl/o_szkole/kadra_pedag/publikacje/matma/origami.htm

Zapraszamy do samodzielnych prób.

Poniżej przykład. Gwiazdka z ulotek z filmu "Małpy w kosmosie" (widok z jednej i drugiej strony, przed i po rozsunięciu).

Edukacja i origami

Nauczyciele na całym świecie stosują origami w swojej pracy dydaktycznej. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się wykorzystanie origami w edukacji matematycznej.

Pragnieniem wielu origamistów jest, aby origami stało się pełnoprawnym narzędziem dydaktycznym i aby nauczyciele matematyki mogli poznawać i rozszerzać swoją wiedzę o walorach tego narzędzia.
Od roku 2005 we Freiburgu (Niemcy) odbywa się konferencja Didaktik des Papierfalten, gdzie praktycy z całego świata prezentują wyniki swoich prac  na ten temat. W 2015 odbyła się już 10 taka konferencja.

Co kilka lat odbywa się ogólnoświatowa konferencja Origami - Science, Math and Education (OSME).

W Polsce odbywają sie coroczne konferencje KOTE (Konferencja - Origami w terapii i edukacji). W roku 2012 odbyła się już XXIII KOTE.

Podczas wielu konferencji origami pojawiają sie sesje poświęcone edukacji (m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce).

W Izraelu prowadzony jest program ORIGAMETRIA.

Teachers, not only math teachers, have used origami as powerful tool in education. 

Every year, since 2005, there is an international conference Didaktik des Papierfalten (Freiburg, Germany). There was 10th conference in 2015.

There are Origami in Theraphy and Education Conference (KOTE) i Poland every year. There was 23th conference in 2012.