Paper Structures  

Edukacja / Education

 

Origami lubi matematykę. Matematyka lubi origami ...

Zapraszamy do wspólnej zabawy w poszukiwanie jak najciekawszego matematycznego wypełnienia ścianek modelu Greetings from Poland (Pozdrowienia z Polski).
 
Model Greetings from Poland składa się z 6 modułów wykonanych z kwadratów podzielonych na 9 mniejszych jednakowych kwadratów.

Zadanie polega na zaprojektowaniu wzoru na środkowy kwadrat – w gotowym modelu ten kwadrat pozostaje nie zagięty i wzór jest dobrze widoczny.


Model może mieć 6 jednakowych ścian, może również mieć każdą ścianę z innym wzorem.

Zaprojektowane wzory można przesłać mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - chętnie zamieścimy je na naszej witrynie.


Sposób wykonania modelu opisany został w artykule "Origami i matematyka. Pozdrowienia z Polski"  (Krystyna Burczyk, NiM+TI, nr 74, 2010).
Edukacja i origami

Nauczyciele na całym świecie stosują origami w swojej pracy dydaktycznej. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się wykorzystanie origami w edukacji matematycznej.

Pragnieniem wielu origamistów jest, aby origami stało się pełnoprawnym narzędziem dydaktycznym i aby nauczyciele matematyki mogli poznawać i rozszerzać swoją wiedzę o walorach tego narzędzia.
Od roku 2005 we Freiburgu (Niemcy) odbywa się konferencja Didaktik des Papierfalten, gdzie praktycy z całego świata prezentują wyniki swoich prac  na ten temat. W 2015 odbyła się już 10 taka konferencja.

Co kilka lat odbywa się ogólnoświatowa konferencja Origami - Science, Math and Education (OSME).

W Polsce odbywają sie coroczne konferencje KOTE (Konferencja - Origami w terapii i edukacji). W roku 2012 odbyła się już XXIII KOTE.

Podczas wielu konferencji origami pojawiają sie sesje poświęcone edukacji (m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce).

W Izraelu prowadzony jest program ORIGAMETRIA.

Teachers, not only math teachers, have used origami as powerful tool in education. 

Every year, since 2005, there is an international conference Didaktik des Papierfalten (Freiburg, Germany). There was 10th conference in 2015.

There are Origami in Theraphy and Education Conference (KOTE) i Poland every year. There was 23th conference in 2012.