Paper Structures  

Edukacja / Education

 

All creative work builds on what came before. Nothing is completely original

"There is nothing new under the Sun" (Biblie)

XIX Krajowa Konferencja Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki odbyła się w dniach 12-15.02.2010 w Gdańsku.Towarzyszyły jej warsztaty, wystawa i pracownia origami.


Pracownia origami

Do wieczornej pracowni origamizaprosiliśmy w piątek i w niedzielę. Rozmawialiśmy o planach grupy OiM, składaliśmy co nieco z papieru, napiliśmy się kawy/herbaty.

Wystawa

Spotkaniom w pracowni origami towarzyszyła wystawa modeli origami. W tym roku zaplanowaliśmy następujace działy:

Wariacje na temat dwunastościanów , bo jednym znowych projektów jest "Rok szkolny 2009/2010 rokiem dwunastościanów",

Kręciołkowe wariacje na temat 12-ścianów, czyli modele ze spiralami tworzone w oparciu o strukturę dwunastościanu foremnego 

Władcy pierścieni

Nowe modele kreciołków - takich jeszcze nie wiedzieliście!

Grafiki i modele inspirowane spidronami

Prace naszych uczniów 

 Warsztaty

W tym roku zmieniliśmy trochę formułę i zaplanowaliśmy ciąg warsztatów umieszczonych w programie konferencji.
Zapraszamy do sali 109 w sesjach warsztatowych W1, W2, W3, W4, W5, W6 i W7. 
W1 Piątek 15.30 - 17.00.
Geometria w origami, origami w geometrii
Prowadzący: Teresa Kowal, Krystyna Burczyk
W różnych podręcznikach i zbiorach zadań napotkać możemy ciekawe zadania i problemy, których zrozumienie i rozwiązanie okaże się łatwiejsze, gdy sięgniemy po kartkę papieru i wykonamy „papierowe konstrukcje”. Zaprezentujemy przykłady takich zadań oraz ich „papierowych rozwiązań”.
 
W2  Piątek 17.00-18.30
 Złóż i odetnij (Fold and Cut) (SP, G, PG)
Prowadzący: Krystyna Burczyk, Teresa Kowal
Połączenie sztuki magicznej i matematyki podczas zajęć z wykorzystaniem origami pozwoli za zapoznanie uczestników z nietypowym sposobem tworzenia różnych form wielokątnych. Uczestnicy wykonają kilka modeli składając papier, a następnie odcinając część jednym cięciem. Poznają również próby matematycznego opisu tej techniki.
 
W3  Sobota 8.30 - 10.00
Prosty sześcian (SP, G, PG)
Prowadzący: Teresa Kowal, Krystyna Burczyk
Nieskomplikowany, ale ciekawy model zaprojektowany przez Paula Jacksona jest łatwy do wykonania, a jego budowa umożliwia modyfikacje, dzięki którym łatwiejsze staje się rozumienie własności sześcianu, w szczególności jego przekrojów. Uczestnicy poznają różne warianty tego modelu oraz zaplanują w tej samej technice swój własny model prostopadłościanu.
 
W4  Sobota 10.30 - 12.00
Od ośmiościanu do sześcianu (G, PG)
Prowadzący: Krystyna Burczyk
Sześcian i ośmiościan foremny to wielościany dualne. Uczestnicy warsztatów projektując i wykonując modułowe modele zapoznają się z ciekawymi rodzajami symetrii w tych modelach i spróbują znaleźć odpowiedzi na związane z tymi modelami pytania.
 
 W5 Sobota 12.00-13.30
 Mozaiki z sześciokątów, trójkątów i kwadratów (SP, G, PG)
Prowadzący: Teresa Kowal, Krystyna Burczyk

Stworzenie systemu prostych, pasujących do siebie elementów w kształcie trójkątów, kwadratów i sześciokątów pozwala na uzyskanie powierzchni o ciekawej fakturze i sprzyja poznawaniu (utrwalaniu) pojęć geometrycznych. Uczestnicy warsztatu poznają przykłady budowania mozaik z pojedynczych modułów i z wielomodułów (struktury fraktalne).
 
W6 Sobota 16.30 - 18.00 
 Kręciołkowe kusudamy (G, PG)
Prowadzący: Wojciech Burczyk
Modułowe modele ze spiralami znane są od prawie 10 lat. Do budowania takich ciekawych form wykorzystujemy struktury wielościenne. Jak to robić i jak rozpoznawać w gotowych modelach te struktury? Uczestnicy zajęć spróbują samodzielnie wykonać model tego typu oraz badać własności innych gotowych modeli.
 
W7 Niedziela 11.30 - 13.00
Władcy pierścieni (SP, G, PG)
Prowadzący: Danuta Tańcula, Krystyna Burczyk
Pierścienie w technice origami mają często ciekawy wygląd i niebanalną symetrię (często obrotową). Wykonane najczęściej z prostych modułów mogą dostarczyć wiele radości z zabawy kolorem – poszukiwania oryginalnych zestawień, analizy pojawiających się możliwości. A wszystko to przy ciągłym obcowaniu z wielokątami i ich własnościami.
 
W8 Niedziela 15.30 - 17.00
 W Świątecznym nastroju. Ozdoby z wykorzystaniem origami.
Prowadzący: Bożena Prystupa
 Wykorzystując origami wykonamy wielkanocny koszyk i jajko. Chętni będą mogli zrobić
jeszcze wiosenne kwiaty. To ciekawy pomysł na zajęcia, zarówno z dziewczętami jak i
chłopcami. Sprawdzony.
 
Szczegóły na temat innych warsztatów  i wykładów w  programie XIX KK SNM
 
Podsumowanie
Wystawę i pracownię odwiedziło wiele osób. Warsztaty miały  pilnych  i wspanialych uczestników (niektórzy nawet odwiedzili nas wielokotnie).
Pragnę podziękować wszystkim za zaangażowanie i przyłaczenie się do wspólnego składania. Szczególnie jednak gorąco i, mam nadzieję, w imieniu  wszystkich uczestników zajęć z origami  podczas XIX KK SNM pragę podziękować prowadzącym:
Teresie Kowal (warsztaty)
Danucie Tańculi (warsztaty i pracownia origami)
dr Wojciechowi Burczykowi  (warsztaty i pracownia origami)
Barbarze Pfützner (pracownia origami)
Halinie Wawruszczak  (pracownia origami)
Krysi Bakoń (pracownia WO) 
Warsztatom i składaniu towarzyszyła wystawa modeli origami. Dziękuję koleżankom Teresie Kowal i Danucie Tańculi za przygotowanie bogatej kolekcji modeli dwunastościanów.
 Do zobaczenia za rok!
A póki co zaglądajcie na naszą stronę.
Koordynator grupy OiM
 
Krystyna Burczyk 
PS. W pracowni były wystawiane również inne modele origami. Proszę o informacje. Może ktoś z Was prowadził jeszcze jakieś składanie w pracowni. Chętnie uzupełnię listę.
Edukacja i origami

Nauczyciele na całym świecie stosują origami w swojej pracy dydaktycznej. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się wykorzystanie origami w edukacji matematycznej.

Pragnieniem wielu origamistów jest, aby origami stało się pełnoprawnym narzędziem dydaktycznym i aby nauczyciele matematyki mogli poznawać i rozszerzać swoją wiedzę o walorach tego narzędzia.
Od roku 2005 we Freiburgu (Niemcy) odbywa się konferencja Didaktik des Papierfalten, gdzie praktycy z całego świata prezentują wyniki swoich prac  na ten temat. W 2015 odbyła się już 10 taka konferencja.

Co kilka lat odbywa się ogólnoświatowa konferencja Origami - Science, Math and Education (OSME).

W Polsce odbywają sie coroczne konferencje KOTE (Konferencja - Origami w terapii i edukacji). W roku 2012 odbyła się już XXIII KOTE.

Podczas wielu konferencji origami pojawiają sie sesje poświęcone edukacji (m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce).

W Izraelu prowadzony jest program ORIGAMETRIA.

Teachers, not only math teachers, have used origami as powerful tool in education. 

Every year, since 2005, there is an international conference Didaktik des Papierfalten (Freiburg, Germany). There was 10th conference in 2015.

There are Origami in Theraphy and Education Conference (KOTE) i Poland every year. There was 23th conference in 2012.